Uloga i cilj pčelarenja

Pčelarstvo, kao privredna grana, daje dvije koristi: direktne – preko pčelinjih proizvoda meda, peludi, propolisa, matične mliječi, voska i pčelinjeg otrova i indirektne – oprašivanjem biljaka. Indirektne koristi od pčela čak dvadeset puta su veće od direktnih, što je potvrđeno mnogim istraživanjima. Prije svega zato što su pčele, jedna od najrasprostranjenijih životinjskih vrsta na zemlji. Nalazimo ih na svim kontinentima i na svim geografskim širinama.

Medonosna pčela ima izuzetno značajno i kompleksno mjesto u prirodi, naročito kod pojedinih poljoprivrednih kultura. Pčela utiče na proizvodnju ljudske i stočne hrane, raznih industrijskih sirovina poljoprivrednog porijekla, kao i na čovjekovo zdravlje i estetske aspekte življenja.

Copyright C 2014. Sva prava pridržana

Napravio MakeIt